Bezpečnost při odstranění tetování: Co byste měli vědět před zahájením procesu odstranění inkoustu z vaší kůže

Máte na těle infantilní kérku z mládí? Nebo jste si nechali ozdobit místo, které nejde zakrýt oblečením, a máte teď v práci problémy? Pak jste zralí na laser. Přestože se jedná o šetrný zákrok, neměli byste podceňovat bezpečnost odstranění tetování. Prostudujte si, jak procedura probíhá, jak se na ni musíte připravit a jaká opatření vás neminou po zákroku. Také se smiřte s vysokou cenou. Nejedná se nic levného.

Co je odstranění tetování a jak funguje

Eliminace dřívějšího tattoo spočívá v postupném rozbití jednotlivých vrstev pigmentu speciálním laserem.  Narušené mikročástice následně vyloučí organismus pomocí lymfy. Aby byla bezpečnost odstranění tetování maximální, vyberte si renomované pracoviště, kde investovali do kvalitního přístroje s extra chlazením, které funguje jako prevence před spálením. Citlivější jedinci si dokonce mohou připlatit za znecitlivující mast. Tu jim personál vetře do příslušného místa asi půl hodiny před zákrokem.

Bezpečnostní rizika spojená s odstraněním tetování

Různé lasery na trhu bohužel nemají jednotnou kvalitu. Zvlášť bezpečnost odstranění tetování u čínských přístrojů bez nezbytné certifikace je tedy velmi diskutabilní. Obvykle vám hrozí popálení kůže, po němž vám zůstane jizva. 

O bezpečnosti odstranění tetování nemůže být řeč ani v případě, když vyhledáte “pomoc” u člověka bez lékařského vzdělání. Pokud se vás pracovník nezeptá na váš zdravotní stav, těžko předejne možným kontraindikacím. Pamatujete si, že byste na laser neměli chodit, pokud:

  • máte zanícenou kůži nebo jiné zranění v místě ošetření,
  • se právě léčíte z nějaké formy rakoviny kůže,
  • se vám dělají takzvané keloidní jizvy.

Pak musíte kvůli vlastní bezpečnosti s odstraněním tetování počkat, než se uzdravíte, nebo se s kérkou smířit.

Jak se připravit na odstranění tetování

Asi měsíc před laserovou procedurou se přestaňte opalovat. Platí to pro solária i venkovní slunce. Dále se vyhněte látkám, které zvyšují citlivost kůže na světelné záření, což se týká například kosmetických přípravků s obsahem bergamotu.

Co dokáže laserové odstranění tetování

Jak budete podstupovat jednotlivé laserové zákroky, bude vaše tattoo postupně blednout. Někdy však ani ten sebelepší laser “nevymaže” kérku úplně. Všeobecně přitom platí, že vícebarevné obrazce jdou pryč nejhůř. O celkovém počtu procedur dále rozhodně kvalita provedení kérky, její hloubka a v neposlední řadě i stáří.

Jak zacházet s kůží po odstranění tetování

Ošetřená plocha vám nejspíš zrudne. Někdy i trochu oteče a může dojít ke slabému mokvání, což nejpozději do dvou dnů zmizí. Aby bylo bezpečnosti odstranění tetování učiněno zadost, tak si dané místo první den nenamáčejte. Během celého hojení se neopalujte, nesaunujte a nesportujte. Při pocení by se vám totiž mohla podrážděná kůže zanítit. Chovejte se zkrátka stejně, jako byste měli čerstvou kérku. Nechte kůži přirozeně zregenerovat, dokud se z ní samovolně nevyloupou stroupky.

Jaké jsou náklady na odstranění tetování

Cena se odvíjí od velikosti tattoo a kvality laseru. Účtované částky budou začínat zhruba na jednom tisíci korun. U rozsáhlých mikropigmentací můžete ale zaplatit i několik tisíc. Tento poplatek se vám bude účtovat za každou seanci, takže si kérku raději důkladně rozmyslete.

Jak najít kvalitního odborníka na odstranění tetování

Z hlediska bezpečnosti odstranění tetování sledujte recenze od předchozích zákazníků. Některé kliniky se dokonce pyšní prestižním oceněním, což je vždy dobré znamení. Také se soustřeďte na délku praxe laserového salonu. Pokud službu poskytuje už delší čas, pravděpodobně se nebude jednat o amatéry. 

Na závěr se určitě vyplatí ještě jednou připomenout, abyste k tetování přistupovali zodpovědně. To, co se vám líbí ve dvaceti, vám může připadat nepřijatelné už o deset let později a co teprve, až si pořídíte děti. Též raději volte místa, která zůstanou zakrytá oděvem. Ne v každém zaměstnání je kérka vítaná. No, a pokud už jste si tattoo pořídili, alespoň dbejte na bezpečnost odstranění tetování a zaplaťte si špičkové pracoviště, kde používají kvalitní laser.