5 cviků na posílení a vytvarování paží, které musíte vyzkoušet – svaly na rukou vám bez nich nenarostou!

Ochablé paže zpravidla nepůsobí dvakrát přitažlivým dojmem. S tím asi souhlasíte. Pokud chce mít člověk svaly na rukou pevné a na pohled hezké, musí se buď intenzivně věnovat nějakému sportu nebo poměrně tvrdě manuálně pracovat. Anebo se naučit cviky, které jsou pro posílení paží nejvhodnější a zařadit je do svých pravidelných fyzických aktivit. Poslední z vyjmenovaných možností si dnes trochu přiblížíme. A to především proto, že vám díky ní začnou svaly na rukou růst nejen spolehlivě, ale i velmi rychle.

Nejste spokojeni s tím, jak vypadáte? A máte dojem, že jsou to především vaše ruce, na čem byste měli důkladně zapracovat? Než začnete s pravidelným posilováním, podívejte se, jaké cviky by vám doporučila většina odborníků. To proto, abyste zbytečně neztráceli čas něčím, co příliš nefunguje.

Proč jsou svaly na rukou důležité?

Přiměřeně vypracované svalstvo je pro normální fungování lidského organismu zcela nezbytné. Svaly na rukou nejsou samozřejmě žádnou výjimkou. O co je má člověk pevnější a vyvinutější, o to snadněji se mu vykonávají rozmanité činnosti. Je tedy zřejmé, že jejich posilování dává smysl, protože vám pevné paže zkrátka ulehčí život. A nejen to. Pravidelné cvičení přináší i celou řadu dalších benefitů. Systematická a optimálně zacílená fyzická aktivita je jednoduše důležitá.

Vás ale zřejmě zajímá spíše estetická stránka věci. No, nevadí. Díky správným cvikům, které vám za okamžik popíšeme, si „přijdete na své“. Vaše svaly na rukou budou už za pár týdnů nejen silnější, ale i hezčí na pohled. Budete se mít zkrátka čím pochlubit. Tričko s krátkým rukávem se stane vaším oblíbeným kouskem oblečení.

5 nejefektivnějších cviků na ruce

Vypracované a na pohled přitažlivé tělo by zřejmě chtěla mít většina z nás. Někdo proto běhá po lese nebo jezdí na kole, další se věnuje třeba aerobiku. A řada lidí zase nedá dopustit na činky a jiné posilovací náčiní. Chcete mít větší svaly na rukou? Ukážeme vám, jak na to! Ať už ale hodláte dřít v posilovně, nebo dáte přednost „domácímu“ cvičení, měli byste vědět, co je skutečně efektivní. Většina odborníků by ve vaší situaci zřejmě zvolila některý z těchto pěti osvědčených cviků:

  • Posilování bicepsů s činkami
  • Základní posilování tricepsů
  • Kliky
  • Plank (výdrž ve vzporu na předloktí)
  • Cviky na ramena

Bicepsy a tricepsy

Ochablé svalstvo na rukou není nic, co by chtěl člověk ostatním ukazovat. A naštěstí ani nemusí. Stačí, když začne pravidelně cvičit. Pro to, aby paže zesílily a vypadaly dobře, je ale nutné vědět, co jim nejvíce prospěje. Obzvláště důležité je procvičování bicepsů a tricepsů. Zkuste to třeba takto:

  • Posilování bicepsů s činkami – uchopte činky, dlaně mějte směrem vzhůru, lokty u těla. Začněte se zvedáním a nezapomeňte držet paže stále pevně u těla! Opakujte v sériích o 10 až 15 zdvizích
  • Základní posilování tricepsů – vezměte do rukou činky, mírně se předkloňte, ale záda přitom držte rovně! Dlaně jsou natočeny k tělu, zadek zlehka vystrčený. Pokrčte ruce v loktech a pomalu přesouvejte váhu vzad (spodní část paží se zvedá vzhůru). Zkuste to 3x tam a zpět. Pak se uvolněte a cvik zopakujte cca 10x

Kliky, plank a ramena

Asi je vám jasné, že cílevědomé cvičení může nakonec přinést i jiný efekt než jen zpevnění svalstva. Třeba snížení nadváhy. A někdy se samozřejmě stane i to, že je hubnutí prvotní cíl a zvětšení objemu svalstva je spíše příjemným vedlejším efektem.

Chcete mít vypracované ruce? Rádi byste štíhlejší pas? Zde máte další tři cviky, které vám s tím pomohou:

  • Kliky – jsou všem dobře známé a také mimořádně účinné. Klasické (široké) jsou dobré na bicepsy a na prsní svaly, zatímco varianta „s pažemi u těla“ prospívá hlavě tricepsům. Základní rada pro správné provádění kliků zní takto: Cvičte plynule a nikdy se neprohýbejte v bedrech!
  • Plank – existuje v několika variantách. Na ruce je doporučován tzv. plank klasický, který vypadá zhruba takto: položte se na břicho a vzepřete se na natažených pažích a na špičkách vašich chodidel. Neprohýbejte se v bedrech! V této poloze vydržte alespoň 30 vteřin. Po kratším odpočinku cvik opakujte
  • Cviky na ramena – se neobejdou bez činek. Uchopte činky a stoupněte si tak, abyste měli chodidla souběžně s kyčlemi. Hlavu držte zpříma. Nyní plynule předpažujte a upažujte a to cca 15 až 20x. Sérii klidně dvakrát či třikrát zopakujte

Kombinujte!

Fakt, že hodláte něco udělat s ochablým svalstvem svých paží, je jistě chvályhodný. Vaše ruce zesílí a budou lépe vypadat. Abyste ale byli s výsledkem svého snažení spokojeni, musíte dodržet jedno základní pravidlo. Ptáte se jaké? Odpověď je stručná. Kombinujte! Jedině díky kombinaci těch nejefektivnějších cviků budou vaše ruce pevné a vaše svaly získají ten správný tvar.

Už jste někdy zkoušeli pravidelně cvičit nebo to hodláte zkusit úplně poprvé? A dáte přednost posilovně nebo máte raději soukromí?